#JudoTalk

The fastest Source for Judo News from around the world. #JudoForTheWorld

Travis Stevens Wins Bronze at Qingdao Grand Prix

Travis Stevens (81kg)   Photo: Karin Schulz Photography

 

Nicole Jomantas December 21, 2010


(Colorado Springs, Colo.) – Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE) earned his first Grand Prix medal and secured himself the chance to compete at the 2011 World Masters Championships at the Qingdao Grand Prix on Sunday.

Stevens earned his first win in the 81kg division by two waza-aris (half-point each) over Yewen Li (CHN).

In the second round, Stevens led Srdjan Mrvaljevic (MNE), a 2009 World Championships fifth-place finisher, by a yuko (quarter-point) before ending the match by ippon with two seconds left on the clock.

Stevens advanced to the quarter-finals where he defeated Joachim Bottieau (BEL) by a yuko.

With a medal guaranteed, Stevens fought in the semifinals against Sirazhudin Magomedov (RUS), but lost by ippon – the first score Stevens gave up all day.

In the single elimination event, Stevens placed third overall. Stevens’ bronze medal finish also moved him into a #15 ranking on the World Ranking List and will qualify the 2008 Olympian to compete at the 2011 World Masters Championships in January in which the top 16 athletes in each weight division will face off.

On the heels of his fifth-place finish at the Tokyo Grand Slam last week, Michael Eldred (Fruitland, Idaho / Western Idaho Judo Institute) lost by ippon in the first round of the 73kg division to Qingdong Zen (CHN) on Saturday.

Also competing on Saturday, Nick Kossor (Glenville, N.Y. / NYAC / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center) lost his opening match in the 60kg division by two penalties to one to Jianqi An (CHN).

Top five and U.S. results are as follows:

Men’s 60kg
1. Boldbaatar Ganbat (MGL)
2. Beslan Mudranov (RUS)
3. Arsen Galstyan (RUS)
3. Yunlong He (CHN)
5. Jianqi An (CHN)
5. Laszlo Burjan (HUN)
5. Boldbaatar Chimed-Yondon (MGL)
5. Yassine Moudatir (MAR)

Also Competed: Nick Kossor (Glenville, N.Y. / NYAC / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center), 0-1

Men’s 66kg
1. Alim Gadanov (RUS)
2. Kamal Khan-Magomedov (RUS)
3. Khishigbayar Buuveibaatar (MGL)
3. Leandro Cunha (BRA)
5. Loic Korval (FRA)
5. David Larose (FRA)
5. Sergey Lim (KAZ)
5. Sugoi Uriarte (ESP)

Men’s 73kg
1. Ugo Legrand (FRA)
2. Murat Kodzokov (RUS)
3. Benjamin Darbelet (FRA)
3. Mansur Isaev (RUS)
5. Rasul Boqiev (TJK)
5. Nyam-Ochir Sainjargal (MGL)
5. Dirk Van Tichelt (BEL)
5. Quingdong Zeng (CHN)

Also Competed: Michael Eldred (Fruitland, Idaho / Western Idaho Judo Institute), 0-1

Men’s 81kg
1. Sirazhudin Magomedov (RUS)
2. Maojian Li (CHN)
3. Tomislav Marijanovic (CRO)
3. Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)
5. Joachim Bottieau (BEL)
5. Ji-Soo Ha (KOR)
5. Aljaz Sedej (SLO)
5. Rijigawa Si (CHN)

Men’s 90kg
1. Kirill Denisov (RUS)
2. Kwang-Ho Kim (KOR)
3. Lorenzo Bagnoli (ITA)
3. Marcus Nyman (SWE)
5. Timur Bolat (KAZ)
5. Xunzhao Cheng (CHN)
5. Yves Matthieu Dafreville (FRA)
5. Enkhbat Erdenebileg (MGL)
Men’s 100kg
1. Sergey Samoylovich (RUS)

2. Temuulen Battulga (MGL)
3. Ryunosuke Haga (JPN)
3. Martin Pacek (SWE)
5. Ramadan Darwish (EGY)
5. Thierry Fabre (FRA)
5. Tuvshinbayar Naidan (MGL)
5. Kwang Sun Yoo (KOR)

Men’s +100kg
1. Islam El Shehaby (EGY)
2. Daniel Hernandes (BRA)
3. Rafael Silva (BRA)
3. Dmitriy Sterkhov (RUS)
5. Matthieu Bataille (FRA)
5. Daiki Kamikawa (JPN)
5. El Mehdi Malki (MAR)
5. Luuk Verbij (NED)

Women’s 48kg
1. Shugen Wu (CHN)
2. Laetitia Payet (FRA)
3. Bat-Erden Baljinnyam (MGL)
3. Urantsetseg Munkhbat (MGL)
5. Eva Csernoviczki (HUN)
5. Birgit Ente (NED)
5. Amelie Rosseneu (BEL)
5. Charline Van Snick (BEL)

Women’s 52kg
1. Priscilla Gneto (FRA)
2. Chiho Kagaya (JPN)
3. Laura Gomez (ESP)
3. Rong Sun (CHN)
5. Penelope Bonna (FRA)
5. Hongmei He (CHN)
5. Cancan He (CHN)
5. Marie Muller (LUX)

Women’s 57kg
1. Nae Udaka (JPN)
2. Automne Pavia (FRA)
3. Hannah Brueck (GER)
3. Sarah Loko (FRA)
5. Michelle Diemeer (NED)
5. Tongjuan Lu (CHN)
5. Hui Wang (CHN)
5. Guirong Zhu (CHN)
Women’s 63kg
1. Rina Kozawa (JPN)

2. Yarden Gerbi (ISR)
3. Meiling Lin (CHN)
3. Yuhua Xu (CHN)
5. Gevrise Emane (FRA)
5. Hae Mi Jung (KOR)
5. Alice Schlesinger (ISR)
5. Martyna Trajdos (GER)

Women’s 70kg
1. Linda Bolder (NED)
2. Fei Chen (CHN)
3. Na La Lee (KOR)
3. Marie Pasquet (FRA)
5. Shumei Dou (CHN)
5. Iljana Marzok (GER)
5. Juliane Robra (SUI)
5. Meiling Zhang (CHN)

Women’s 78kg
1. Xiuli Yang (CHN)
2. Tomomi Okamura (JPN)
3. Annika Heise (GER)
3. Marhinde Verkerk (NED)
5. Luise Malzahn (GER)
5. Catherine Roberge (CAN)
5. Audrey Tcheumeo (FRA)
5. Zhehui Zhang (CHN)

Women’s +78kg
1. Song Yu (CHN)
2. Huanyuan Liu (CHN)
3. Eva Bisseni (FRA)
3. Qian Qin (CHN)
5. Rania El Kilali (MAR)
5. Hye-Jin Jo (KOR)
5. Lingmei Sha (CHN)

Tags: Michael Eldred, Travis Stevens

Views: 143

Comment

You need to be a member of #JudoTalk to add comments!

Join #JudoTalk

© 2020   Created by Judo Talk.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service